سیاق اندیشه

مجله‌ الکترونیک فرهنگی و اجتماعی

سیاق اندیشه

مجله‌ الکترونیک فرهنگی و اجتماعی

سیاق اندیشه
باید آنقدر شنید و شنید و شنید.......
باید آنقدر فکرید و فکرید و فکرید......
تا بتوان
نوشت.
اکنون دنیای بی عدالتی است
ما هم به حدیث نفس نویسان افزودیم خود را
پیام های کوتاه
تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
چهارشنبه, ۲ بهمن ۱۳۹۲، ۱۲:۲۳ ب.ظ

قبل از حج سوغاتی خودتان را بخرید!

نگاه زیبا و همه جانبه رهبری در خصوص تهیه سوغات حج

کشور خودتان را هم که ایران عزیز و سربلند است‏ را در این سفر سربلند کنید. حاجى ایرانى با رفتار خود میتواند کشور خود را، تاریخ خود را، انقلاب خود را، نظام جمهورى اسلامى خود را در چشم مردم دنیا- که آنجا همه از جاهاى مختلف جمعند- شیرین و عزیز کند. عکسش هم میشود. میشود برویم آنجا با کارهاى بد، نامناسب و سبک، کشورمان را سبک کنیم، ملتمان را سبک کنیم.

من با سوغاتى خریدن مخالف نیستم، اما با این بازارگردی‏ها چرا؛ خیلى بد است. یک عده‏اى عطش بازارگردى دارند؛ اینها ملت شما را، مردم شما را سبک میکند؛ حیف است. میروند یک جنسهائى را میخرند، غالباً هم جنسهاى بی کیفیت از کشورهاى دوردستِ سودجو که با همان کمپانى‏هاى داخل آن کشور میزبان بندوبست دارند. براى حجاج جنس بدلى و بى‏کیفیت درست میکنند می‌‏آورند توى این بازارها میریزند، شما هم میروید این ارز خودتان را و عِرض خودتان را میریزید براى اینکه این کالاهاى بی کیفیت را خریدارى کنید. امروز در کشور ما خوشبختانه کالاهاى داخلى با کیفیت خوب، متنوع، زیبا، ساخته‏ شده‏ دست کارگر ایرانى- برادر خودتان- فراوان است. بعضی‏ها قبل از اینکه سفر مکه بروند، سوغاتی‏هاى سفر را در اینجا میخرند- کار خوبى است- نگه میدارند؛ بعد که برگشتند، همانهائى را که در بازار شهر خودشان تهیه کرده‌‏اند، به عنوان سوغاتى میدهند. هدیه‏ سفر است دیگر، خوب است. این کار، خیلى کار خوبى است.

بعضیها به عنوان چیز متبرک، از آنجا سوغاتى می‌آورند؛ تبرکى ندارد. این جانمازهائى که در سنندج و کردستانِ خودمان میبافند، بمراتب از جانمازهائى که از آنجا می‌‏آورند، بهتر است. برادر خودتان را تقویت کنید، ساخت دست او را که هم زیباتر است، هم بهتر است، بخرید و این را به عنوان سوغاتى بدهید. این را آنجا ببرید و به افرادى که دوست دارید، سوغاتى بدهید. همه‏ اجناس خودمان همین طور است؛ حالا من جانماز را مثال زدم که مقدس ‏ترین است. اینها را رعایت کنید.


کاش می فهمیدیم

نظرات (۱)

سلام.ب نظرمن اگ ب تبرک بودنه چیزای کوچیکم میتونن تبرک باشن این چه قاعده ایه ک طرف هنوز نرسیده مردم دنبال اینن ک ببینن چی آورده و اگ چیز کوچیک باشه همه جا پرمیکنن.مردم کشورما میرن پولشونو ب کشورایی میدن ک برا ماو مردم ما ارزشی قائل نیستن اونارو بی نیاز میکنن درحالیکه خیلی از شغلای کشور ما درحاله رکوده واقعا باید اطلاع رسانی شه